YÜZ ANALİZ FORMU
Yüzünüzdeki Mutluluğun Merkezi
Bizi Arayın : +90533 406 47 93

Rinoplastide Teknoloji
Kullanımı

Fizik, kimya, mühendislik gibi bilimin birçok alanında olduğu gibi tıpta ve cerrahide de oldukça önemli gelişmeler olmaktadır. Hizmet alanımıza bir çok yeni imkanlar cihazlar önerilmekte ve bazı vaadler sunulup iddia edilmektedir. Ancak benim bu konuda felsefi yaklaşımım ‘’en yeninin’’ her zaman ‘’en iyi’’ olamayabileceği ve her sunulanı sunulduğu gibi kabul etmeyip avantaj ve dezavantajlarını değerlendirmek yönündedir.

Cerrah olmanın yanında yüz estetiği ve özellikle burun estetiği ameliyatı yapan bir hekim olarak elimden geldiğince halkımız bilgilendirmeyi bir vatandaşlık görevi olarak adlediyorum. Bu yazımda sizlere burun estetiğinde teknoloji kullanımından gerekçelerinden ve gerçek sonuçlarından bahsedeceğim.

Burun ameliyatlarından sonra gelişen Morarma konusunda son yıllarda en popüler gelişme rinoplasti (burun estetiği) ameliyatlarında güçlendirilmiş cihazların kullanıma girmesi olmuştur. Bunlardan en popüleri ise piezo, ultrasonik, diamond ve hatta porselen rinoplasti olarak adlandırılan aslında diş hekimlerinin çok daha uzun yıllardır kemik kesmede kullandıkları cihazın rinoplasti (burun estetiği) ameliyatlarına katılmasıdır.

Bu cihaz ile ameliyattan sonra daha az morarma olduğu iddia edilse de önemle belirtmem gerekir ki bu durum aslında tam olarak gerçeği yansıtmamaktadır. Ameliyat sonrası morarma burun ve civarındaki mikro kanamalar nedeni, ile olur bu durumda sadece kullandığımız cihazlara bağlı değildir. Hastanın yaşı, ameliyatta kullanılan anestezi tipi, ameliyat sırasında hastanın tansiyonunun gerektiği kadar düşürülüp düşürülememesi, hastanın pıhtılaşma fizyolojisi yapılan ameliyatın ve burunun fiziksel özellikleri gibi faktörler kullanılan cihazdan daha önemlidir.

Ayrıca hastalarıma mutlaka belirtmek isterim ki piezo, ultrasonik, diamond, porselen rinoplasti olarak adlandırılan ameliyatlarda kullanılan bu cihaz kemiği geleneksel kesicilerde olduğu gibi kesmez ciddi ve yüksek miktarda ısı üreterek keser bu durumda ciltte yanıklara neden olabilir, ameliyattan sonra geç dönemde ödemlere neden olabilir en sakıncalı yanı ise bazı hastalarda bu ısı nedeni ile periost dediğimiz kemik zarında reaksiyona ve aylar süren ağrıya neden olabilir bu durum hastanın kendi iç hassasiyetine bağlı olup hekimin tecrübesi ile alakalı değildir.

Bu cihazın diğer bir dezavantajı ise cerrah kemiği kesmek için mutlaka cildi klasik yöntemlerden daha fazla kaldırmak zorundadır bu durumda daha fazla yara iyileşme dokusuna neden olur burun kanatlarında güçsüzlük çökmelere neden olabilir. Özetle piezo (ultrasonik, diamond, porselen vs. isimlerle de anılır) rinoplastide hekimden kaynaklanmayan hekimin önleyemeyeceği bazı ek riskleride almış olursunuz.

Bu cihazı bende kliniğimde kullanıyorum ancak kısıtlı endikasyonlar da cihaza bel bağlamadan ve çok dikkatli olarak. Hastalarıma da ameliyat sonuçlarımın kullandığım cihazdan çok bilgime, becerime, estetiğe sanatsal bakışıma ve kendilerine olan ilgi ve özenime bağlı olduğunu özellikle belirtiyorum.Konu Hakkında Soru Gönderin