YÜZ ANALİZ FORMU
Yüzünüzdeki Mutluluğun Merkezi
Bizi Arayın : +90533 406 47 93

Burun Estetiği
Nedir

Burun Estetiği Nedir

Burun estetiği ameliyatı günümüzde en sık yapılan estetik ameliyattır, en sık yapılmasının yanında sonuçları hem hasta hem doktor açısından en yüz güldürücü ameliyattır. Son 30 yılda burun estetiği ameliyatları hem ülkemizde hem tüm dünyada oldukça gelişim göstermiştir. Kullanılan teknikler ve cihazlar açısından burun estetiğinde değişik yöntemler vardır. Daha önceleri sadece kapalı teknik ile yapılan burun estetiği ameliyatlarında uzun dönem burun ucu ve sırtında görülen yan etkiler doktorları bunları önleyici teknikler geliştirmeye sevk etmiştir. Açık teknik denilen burun estetiği ameliyatında hekim burun ucu ve burun sırtına daha hakim olmakta buruna gereken destekleri sağlayabilmektedir. Son zamanlarda açık teknik ile yapılanları kapalı teknikte de yapıyorum diyen hekimler olsa da ben hastalarıma burun estetiği olmadan önce detaylı bilgi toplamaları ve burunlarına hangi yöntemin daha uygun olacağına hekimleri ile birlikte karar vermelerini öneririm. Hastalarımız şunu bilmelidir ki önemli olan kullanılan yöntem değil yapan hekim, gösterilen ilgi ve uzun dönem estetik sonuçlardır.

Son zamanlarda popüler olan konuda özellikle sosyal medyada değişik isimlerle adlandırılan (ultrasonik rinoplasti, piezo rinoplasti, diamod rinoplasti, porselen rinoplasti) kemik kesmede kullanılan cihaza yönelik uygulamalardır. Zaman zaman burun kemikleri kırılmadan burun estetiği gibi sloganik yaklaşımları bizde duymaktayız. Hastalarımız şunu unutmamalıdır ki biz hekimler asla burun kemiklerini kırmıyoruz ama cihaz ama keski kullanarak burun kemiklerini kesiyor ve şekillendiriyoruz. İster keski ister cihaz (piezo cihazı) kullanılsın her iki yönteminde kendine has avantaj ve dezavantajları vardır. Piezo cihazı ile yapılan burun estetiği mutlaka açık teknikle yapılır ki buda bazen gereksiz yere burnun açılması demektir kaldı ki burun estetiğinde biz burnu mümkün olan en az açılımla şekillendirirken piezo yönteminde burun deri göz altına doğru oldukça fazla miktarda açılmakta buda burun kanatlarını destekleyen lifleri kesilmesine ve uzun dönemde burun kanatlarında çökmeye neden olabilmektedir. Piezo cihazının bir avantajı olarak kemik harici yumuşak dokuya zarar vermeden çalışması söylense de eğer hekim tecrübeli ve yeterince titiz çalışırsa zaten uygun planda kalınıp yumuşak dokuya zarar vermemekteyiz bu konuda uygun plan ve yumuşak dokunun daha iyi ayırt edilmesi için ben 3.5 büyütmeli loupe kullanıyor ve buna da loupe rinoplasti diyorum. Loupe rinoplasti tekniğimde ben hastalarda ameliyat sonrası daha az yada hiç ağrı, morluk görmezken hatalarımda uyuşukluk ve burnun hareket kısıtlığı neredeyse hiç görülmemektedir. Açık kapalı teknik seçiminde olduğu gibi piezo rinoplasti, loupe rinoplasti konularında da yine hasta hekimi ile ayrıntılı görüşmeli ve ameliyat ve kullanılacak tekniğe birlikte karar vermelidirler.

Son zamanlarda popüler olan konulardan biri de ,ameliyatsız burun estetiğidir burada uygun vakalarda uygun dolgu maddeleri ile buruna şekil verebiliyoruz. Burunda lokal çökmeleri 5 dakika gibi kısa sürede tamamen doğal olarak ve ağrısız yan etkisiz bir şekilde düzeltebiliyoruz. Burun ucundaki düşüklüklerde ameliyat kadar olmasa da dolgu ile düzeltilebilmektedir. Burun dolgusunda yine çeşitli avantaj ve dezavantajlara sahiptir burun dolgusu 5 dakika gibikısa bir sürede ve muayenehane ortamında yapılabilmesi en önemli avantajıdır ancak etkisinin geçici olmasıda dezavantaj olarak görülmektedir. Benim 20 yıllık ve binlerce hastalık tecrübeme göre burun dolgusu kullanılan dolgu maddesinin kalitesine göre hastanın su alma alışkanlıkları ve genetik metabolik durumuna göre 1 ila 3 yıl boyunca etki göstermekte ve 2-3 uygulamadan sonra bu etki kalıcı olmaktadır.

Burun dolgusu ile ameliyatsız burun estetiği yine hafife alınmaması gereken bir konu olup hastalarıma hekimleri ile ayrıntılı konuşmalarını daha sonra olabilcek hayal kırıklığını önlemek açısından oldukça önemli görüyorum.

Ameliyatsız burun estetiği yöntemlerinde biride iple burun ucunun kaldırılmasıdır. Burada da değişik yöntemler söz konusu olup kalıcı iplerle etki kalıcı iken eriyen iplerle yapılan ameliyatsız burun estetiğinde etki geçicidir. Kalıcı iplerde etkinin kalıcı olması avantaj iken eriyen iplerin doku uyumu da kendine has bir avantajdır yine burada da en uygun yöntemi hekim ve hasta birlikte seçmelidir.

Sevgi ile kalın

Genç kalın

Op. Dr. Ali KAHRAMAN

 

 Konu Hakkında Soru Gönderin