YÜZ ANALİZ FORMU
Yüzünüzdeki Mutluluğun Merkezi
Bizi Arayın : +90533 406 47 93

Mezoterapi

Tarihçe

1952 Michel Pistor Broy-lu’da ilk deri enjeksiyonları yapar.

1958 Tıp basını tarafından “mezoterapi” terimi önerilir.

1964 Fransız mezoterapi topluluğu kurulur.

1984 Uluslar arası mezoterapi topluluğu kurulur.

1987 Fransız tıp akademisi mezoterapiyi klasik tıbbın bir parçası olarak kabul eder.

1988 Paris’te 15 ülkenin katıldığı uluslararası 5. kongre düzenlenir.

1990 Fransa’da hergün yaklaşık 50.000 mezoterapi seansı uygulanmaktadır.

2008 Dünyanın bir çok ülkesinde cilt gençleştirme, selülit tedavisi ve spor hekimliğinde uygulanmaktadır.

 

Tanım

Mezoterapi; Ağrı veya hastalıkları, vücutta bulundukları yere lokal olarak uygulanan mikro enjeksiyonlar yoluyla kontrol altına alan ya da tedavi eden bir tıbbi uygulamadır. Latince "meso=orta" ve "terapi=tedavi" kelimelerinden meydana gelmiş olup "orta deri tedavisi" anlamındadır.

 

Ağız yoluyla ya da kas veya damar içine yapılan enjeksiyonlar yoluyla alınan ilaçların aldığınız miktarlarının tümü ilgili hedef organa kadar ulaşamamaktadır. Çünkü ilaçların emilimi sırasında bir kısmi emilmeden parçalanarak atılır. Bu yüzden alınan ilacın etkisi sinirli kalmaktadır. Ayrıca sistemik yolla alınan ilaçlar kan yoluyla tüm vücuda yayılabildiği için hastalıkla ilgisi olmayan ancak o ilaçtan etkilenebilen diğer organ ya da dokularımızı da etkileyecektir ve istenmeyen yan etkiler oluşabilecektir.

 

Mezoterapi ise sadece sorunlu bölgeye küçük miktarlarda yapılan mikroenjeksiyonlarla , hiç bir istenmeyen yan etkiye neden olmaksızın problemi çözecektir. Mezoterapi, çok ince ve kısa iğne uçları ( 4 - 6mmlik 29 - 30g iğneler ) kullanılmak suretiyle uygulanan bir yöntemdir. Hissedilen ağrı iğnelerin boyutlarıyla paralel olarak oldukça azdır. Bununla birlikte uygulama sahası dezenfekte edildikten sonra lokal anestezik spreyler aracılığı ile uyuşturularak tüm hissin kaybolması da sağlanabilir. Mezoterapide ilaçların buradan emilimi çok az olduğu için sistemik dolaşıma ilaç geçisi de yok denecek kadar azdır. yapılan enjeksiyon sayısı; hastaya, hastalığa ve enjeksiyonun yapılacağı bölgenin anatomisine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

 

Bölgesel zayıflama ve selülit tedavisinde kullanılan mezoterapi teknik olarak, dolaşım düzenleyici, yağ eritici ve yağ taşıyıcı ilaçlarla belirli vitaminlerin bir karışım halinde cilt altına, mezoderme çok ince iğnelerle verilmesidir.

 

Hangi Hastalıkların Tedavisinde Mezaterapı Kullanılır

Estetik amaçlı olarak vasküler lekeler, çeşitli cilt problemleri, cilt yaslanmasını ve saç dökülmesini engellemek amacıyla yaygın olarak basarili bir şekilde kullanılmaktadır.

 

 

Mezoterapi estetik Kulanımları 

Yüz Gençleştirme 
Yara İzleri, (skatrisler)Sellülit 
Saç Dökülmesi 
Ergenlik ve Hamilelikte Oluşan Çatlaklar 

 

Mezoterapinin Diğer Kulanım Alanları

Romatoloji 
Dolaşım Problemleri (varis, varis ülserleri) 
Migren 
Spor Hekimliği

 

Mezoterapi seans aralıkları minimum 1 hafta olmalıdır. Bir seansta enjekte edilen ilaç dozu 10 cc yi aşmamalıdır. Mezoterapide ortaya çıkan yan etkiler genellikle seans aralığı ya da dozaja dikkat edilmedi ise görülmektedir.

 

Mezoterapinin Uygulanmaması Gereken Durumlar 

Kalp Yetmezliği 
Diyabet (Şeker Hastalığı) 
Böbrek Rahatsızlıklarında 
Antikuagülan Tedavi Altındaki Hastalarda

 

Mezoterapi nasıl uygulanıyor?

Teknik olarak cildin orta tabakasına, 1- 2 cm. aralıklarla ve 4- 6 mm’ lik özel iğnelerle yağ yakıcı, su atıcı ve bağ dokusunu kuvvetlendirici bitkisel ilaç karışımı enjekte edilir.

 

Seanslar uzun mu?

Bir seans 10- 15 Dakika sürüyor. Seans araları genellikle 3- 7 Gün civarındadır.

 

Yan etkisi var mı?

Mezoterapini uygulama tedavilerinde bildirilmiş önemli yan etkisi yok.

 

Uygulama ağrılı oluyor mu?

İğneler ince uçlu olduğu için önemli acı hissedilmez.

 

Mezoterapinin avantajları neler?

Lokal/bölgesel uygulanıyor olması, sistematik yan etki azlığı, ilacın aktif bio–yararlanımı nedeniyle ufak dozlarda verilmesi uygulamanın avantajlarındandır.

 

Yüz mezoterapisi (Mezolift) nedir?

Yüz mezoterapisinde yüz cildeki yaşlanma belirtilerinin (kırışıklık, cansızlık, lekelenmeler) ortadan kaldırılması hedeflenir. Burada kullanılan ilaçlar vitamin, mineral ve DNA sentezine katılan aktif maddelerden oluşur. Bu ilaçların cilt metabolizmasına katılmasıyla hücre yenilenmesi ve kollajen sentezi uyarılır. Böylece ortaya daha canlı, parlak, gergin kırışıklıkları hafifletmiş bir cilt ortaya çıkar.

Botox ve dolgu, kimyasal peeling uygulamalarına çok uygun bir destek tedavisidir.

Haftada bir kez yapılan toplam 5 seans genellikle yeterli olur. 6 ayda bir tek seans uygulamayla kalıcılık korunur.

 

Sonuç 

Fransa' da ortalama 15.000 doktor, günde 60.000 den fazla hastayı mezoterapi yöntemi ile tedavi etmektedir. Uluslararası Mezoterapi Derneğine üye olan Avrupa, Afrika ve Güney Amerika'da 14 ülkede yöntem başarı ile uygulanmaktadır.

 

Mezoterapi, etkinliği bütün dünyada kanıtlanmış bir geleneksel tıp yöntemidir. Bir çok ülkede uygulanıyor olması, her gün binlerce doktorun hastalarına uygulaması, yararlı bir yöntem olduğunun en güçlü kanıtıdır. Hasta ile hekim arasında etkin bir dialoğun olması sonuçların biran önce ve en iyi şekilde elde edilmesi için gereklidir. Ancak mezoterapiden, her zaman çok kısa sürelerde sonuç alıp, mucize bir düzelme de beklenmemelidir.

 Konu Hakkında Soru Gönderin