YÜZ ANALİZ FORMU
Yüzünüzdeki Mutluluğun Merkezi
Bizi Arayın : +90533 406 47 93

Dolgu uygulamaları

DOLGU; sentetikten doğala gelişim

Dolgu maddeleri tıpta uzun yıllardır kullanılmaktadır. Önceleri katı dolgu maddeleri kullanılırken görülen sakıncalar nedeni ile sıvı slikonun üretilmesiyle birlikte katı uygulamalara son verilmiştir. Sıvı silikon sentetik bir madde olduğundan vücüt tarafından metabolize edilemiyor ve kalıcı etki gösteriyordu ancak allerjik reaksiyonlar damar problemleri ve geç dönem enfeksiyon gibi yan etkileri nedeni ile hem hekimler hem hastalar tarafından kullanımı giderek azalmış ve ülkemiz dahil bir çok ülkede kullanılmamaktadır. Bende klkiniğimde artık sıvı silikon kullanmıyorum ancak özellikle Tayland Kore gibi uzakdoğu ülkelerinden estetik ameliyat için gelen hastalarımda özellikle silikon dudak dolgusunun halen bu ülkelerde kullanıldığını müşahade ediyorum bu durum o ülkelerde allerjik reaksiyonların ve geç dönem enfeksiyonların görülmemesine hasta memnuniyetinin devam etmesine ve silikonun kalıcı olmasına bağlı olabilir.

 

Günümüzde en sık kullanılan dolgu maddesi hyal..... hyal.... insan vuvudunda bağ doku yapı taşı olarak bununan dpğal bir maddedir. Bunun laboratuvar ortamında enjektabl hale getirilerek uygulanmasına hyal.... dolgu uygulamaları diyoruz.

 

Dolgu estetik olarak vucudumuzda travmaya bağlı kontur bozukluklarında kullanılabildiği gibi, yaşlanan yüzün gençleştirilmesi ve burun estetiği ve dudak estetiğinde olduğu gibi organların düzensizliklerinin düzeltilmesi gibi uygulamarı da vardır.

 

Yüzde dudak kenarındaki (marionette line) kırışıklıkların düzeltilmeside, burun duak arası oluk (nasolabial fold) düzeltilmesinde, göz altu çukur düzeltilmesinde, göz ile burun arası oluk (tear through) düzeltilmesinde, yanakta şakakta olabilen çökmelerin doldurulmasında, b ile düzelmeyen üst dudaktaki daha çok sigara içinlerde olan çizgilerin düzeltilmesinde kullanılır.

 

Dolguyu uygun olan vakalarda özellikle kemerli burun konturun düzeltilmesi yada burunda travmaya bağlı lokal çökmelerin düzeltilmesinde kullanıyorum. Bazen burun ameliyatından sonra burnunda düzensizlik kalmış ancak opere olmak istemeyen hastalarda gelebiliyor bu hastalardada başarı ile uygulamalarım oluyor.

 

Dudak dolgusu ise aslında en çok yüz güldüren keyifle yaptığım uygulamalardan burada genellikle dudak konturunun belirginleştirilmesi dudakların daha dolgun daha efemine hale gelmesi amacı ile büyük bir hasta memnuniyet oranı ile kliniğimde hizmet veriyorum. Dudak dolgusunun bir güzel yanıda diğer bölgörelde 6-8 ay etkin olmasına rağmen dudakta 1-3 yıl arası etki süresinin olması ve bir kaç uygulamadan sonra bu etkinin kalıcı olmasıdır.

 

Dolguyu ben uygun vakalarda çenesi geride olan ameliyat olmak istemeyen hastalarda da kullanıyorum. Yada bazen burun estetiği ameliyatlarım esnasında implant istemeyen hastalara da çene ucu belirginleştirilmesinde de kullandığım oluyor.

 

Yüze dolgu uygulamaları ise bir başka etkin yüz güldürücü uygulamalardır. Burada özellikle kadınlarda elmacık kemiği belirginleştirilmesi ile daha efeminen görüntü elde edebiliyorum.

Son zamanlarda nadir uygulamalarımdan biride alında ve kaş aralarında  bdan sonra kısmen de olsa belirgin olan çizgileri düzeltme uygulamalarımdır.

Dolgu uygulamalarıma klinğimde hastalarımın beklentileri ve tıbbın olanakları ile paralel hasta ile uyumlu olarak çok yüksek bir memnuniyet oranı ile devam ediyorum.

 

Sevgi ile kalın

Genç kalın

Op. Dr. Ali KAHRAMAN

05053344157Konu Hakkında Soru Gönderin