YÜZ ANALİZ FORMU
Yüzünüzdeki Mutluluğun Merkezi
Bizi Arayın : +90533 406 47 93

Sık Sorulan Sorular

Burun estetiği operasyonu ağrılı acılı bir operasyon mudur?

Ameliyat esnasında siz anestezinin etkisinde olacağınızdan, operasyon süresince herhangi bir acı hissetmeyeceksiniz. İlk bir kaç gün tüm hastalara ağrı kesici verilir. Genelde ağrı kesici ilaç kullanmayı gerektirecek kadar ağrı şikayeti yaşanmazken, nadiren de olsa ilk gece için daha sert bir ağrı kesici kullanmak isteyen de çıkabilir. Rastladığım en yaygın şikayet, operasyon gecesi burundan nefes almada zorlanmadır. İlk gece yerleştirdiğimiz burun içi pansumanları sonraki gün çıkardığınızda daha rahat nefes almaya başlayacaksınız. Ameliyat sonrası muayeneye gelen hastalarımızın çoğu, hafta boyunca herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını belirtir.

Burun estetiği operasyonunun komplikasyonları ya da riskleri var mıdır?

Her cerrahi operasyonda belli bir miktar risk ve komplikasyon potansiyeli vardır. Cerrahınızın görevi bunları öngörmek ve sizi bilgilendirmektir. Ben genellikle hastalarımı enfeksiyon ve kanama riskine karşı bilgilendiririm. Her ne kadar burun estetiği operasyonu sonrası aşırı kanama çok çok nadir görülse de, benim görevim hastalarımı bu olasılıktan haberdar etmektir. Eğer böyle bir durum meydana gelirse, operasyondan hemen sonraki bir kaç saat içinde oluşacaktır. Bu durumda kişi endişelenmemeli, hemen doktorunu durumdan haberdar etmelidir.

Burun estetiği ameliyatımı başka bir yüz operasyonuyla birleştirebilir miyim?

Kısaca cevaplamak gerekirse, evet. Çoğu hasta burun estetiğini başka bir yüz ameliyatıyla, hatta vücut operasyonuyla birlikte yaptırır. Örneğin hastaların göz kapağı operasyonuyla ya da göğüs büyütme operasyonuyla bir arada burun estetiği de yaptırmaları oldukça rastlanan bir durumdur. Bu gibi durumlarda operasyonlarınızı gerçekleştirecek doktor ya da doktorlar ile detaylı bir görüşme yapmanızda yarar vardır.

Doktoruma burun estetiği operasyonu yaptırmış diğer hastalarla konuşmak istediğimi belirtmek uygun olur mu?

Tabii ki. Hastalarımızın kendilerininkine benzer operasyonlar geçirmiş eski hastalarımızla iletişime geçmesini destekliyoruz. Hasta ne kadar iyi bilgilenirse o kadar iyidir ve bu kesinlikle anlaşılabilir bir istektir.

Sağlık sigortam burun estetiği ameliyatımı karşılar mı?

Bazı durumlarda, burun estetiği operasyonunuzun tutarının bir kısmı sağlık sigortanız tarafından karşılanabilir. Bu genellikle hastanın yamulmuş bir burun direği olduğunda, nazal valv cerrahisinde, ya da operasyon hastanın eski bir incinme veya hasarıyla ilgili olduğunda olur. Bu gibi durumlarda, burnun yeniden yapılırılmasının nefes almayla ilgili olan kısmı hastanın sağlık sigortası tarafından karşılanabilir. Eğer operasyon tamamen estetik nedenlerden dolayı düşünülüyorsa sağlık sigortalarının kapsamında değildir ve tamamen hastanın sorumluluğundadır. Bedelin ne kadarının sigorta tarafından karşılanıp karşılanmayacağını başından bilmeleri açısından, bu daha ilk muayenede konuşulmalıdır.

Nefes alma problemimi düzelttirirken bir yan da estetik olarak burnumun şeklini düzelttirebilir miyim?

Evet bu da oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Geçireceğiniz operasyonda hem nefes almanızı sıkıntıya sokan sorunlar hem de görsel açıdan memnuniyetsizlikleriniz giderilebilir. Burnunuzun görüntüsü yüzünüze uygun bir forma kavuşturulabilir ancak burnunuzun dış görünümünü değiştirmek estetik operasyon sayılacağından, sağlık sigortanız bunu karşılamayacaktır. Genellikle kapsamlarında olan tek şey tıbbi olarak nefes alma probleminizin çözülmesidir. Ekstra ödemeler, sonraki senenin anlaşmaları vb. konular için yine de sağlık sigortası şirketinizle görüşmeniz gerekir.

Burun estetiği operasyonundan sonra sağlıklı bir şekilde iyileşmeye engel olacak tıbbi durumlar nelerdir?

Başarılı bir burun operasyonunu tehdit eden durumlar genellikle burnun iç yapısıyla ilgilidir ve çok nadir görülür. Örneğin burnun kıkırdak dokusunu etkileyen Wegner granulomatosis (WG) sendromuna sahip birisi, benim fikrimce operasyon için uygun hasta değildir. Komplikasyon riski çok yüksek olacağından ve hastalarımızın sağlığına önem verdiğimizden, ameliyatı yapmamız gerekir. Bunun haricinde sağlıklı bir iyileşmeye engel olacak pek az tıbbi durum vardır.

İlk muayeneyle burun estetiği operasyonu arasında ne kadar zaman olmalıdır?

Bu kişiye bağlıdır. Genellikle hastalar muayeneden çıktıktan bir ila dört ay sonrasına operasyon revusunu ayarlar. Şehir dışından gelen hastalarımız vakitlerini iyi değerlendirmek için arada daha az zaman bırakır. Ancak kimi hastalar operasyon konusunda kararsız kalır. Böyle bir durumdan dolayı operasyonu muayeneden altı, hatta 1 yıl sonrasında yaptırmak isteyenler bile olabilir. Doktorun elinde kişiye özel burun çalışması ve görüşmeye ait detaylı görüşme notları olacağından, aradan ne kadar zaman geçerse geçsin hastanın durumunu ve istenen sonucu gayet net hatırlıyor olacaktır. İster muayeneden hemen sonra, isterse aradan yıllar geçmiş olsun, operasyon geçirmeye karar vermiş hastalarım ile operasyon öncesi bir kez daha cerrahi planın üzerinden geçer ve bütün detaylardan emin olurum.

Burun estetiği operasyonunun natifleri var mıdır?

Burun estetiği operasyonunun bir kaç natifi vardır, ancak bunlar sınırlıdır.

Burun estetiği operasyonundan sonra burnun daha fazla aktığı doğru mudur?

Hayır. Belki operasyondan hemen sonraki 1-2 hafta için bu geçerli olabilir ancak bana henüz böyle bir şikayette bulunan bir hastam olmadı.

Sigara içmek burun estetiği operasyonundan sonra iyileşmemi etkiler mi?

Çoğu cerrahi operasyonda, sigara içmek iyileşmeyi etkiler. Özellikle burun estetik ameliyatlarında sonucu gösteren ana yapı burun cildi olduğundan dolayı ameliyat sonrasındaki yoğun sigara kullanımı iyileşmeyi ve ameliyat sonucunu olumsuz yönde etkileyecektir. Ben doğal olarak elimize geçen her fırsatta hastalarımı sigara kullanımına karşı uyarıyorum.

Homeopatik ilaçların şişmeyi ve morarmayı azalttığı doğru mudur?

Homeopatik ilaçların faydalı olduğuna dair bilimsel bir bulgu yoktur, ancak bunları kullanmak isteyen hastalarımızı destekleriz. Bunlardan fayda gördüğünü söyleyen hastalarımız oldu. Şişkinliği ve morarmayı minimize etmenin en etkili yolu, cerrahınızı seçerken tecrübeli ve yetenekli olmasına, etkili ve nazik bir operasyon stilinin olmasına dikkat etmektir.

Burnu yeniden yapılırırken greft gerekirse nasıl bir malzeme kullanıyorsunuz?

Bizim yöntemimizde, öncelikli greft hastanın kendi kıkırdak dokusudur. Nazal septum, septal kıkırdak gerektiğinde almak için çok uygundur, bu da burun estetiği operasyonu esnasında yapılır. Ancak bazı durumlarda fazladan greft gerekebilir. Böyle vakalarda kulağın strüktürel olmayan kısımları ya da esnek bir yapıya sahip olan kaburga kemiğinden bir parça kullanılabilir.